AWARDED ITEMS AND PARTICIPANTS IN
2016-17 PUBLIC COMPETITION

2016-2017

Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary School Students (Sir Edward Youde Memorial Fund)

Award winner:
Leung Yuk-Yin 6C

6073434552580067.JPG
9.JPG

The Rev. Joseph Carra Memorial Education Grant (Rev. Joseph Carra Education Fund LTD.)

Award winner:
Tsang Man-Ki 6D

Applied Learning Scholarship

Award winner:
Wong Kin-Long 6B
Wong Cheuk-Fung 6B

8005018461882390.JPG
831449058140682.JPG

2016 Hong Kong Youth Progress Award (Elsietu Education Fund)

Award winner:

Yip Tsun-Ting 6C

Tsang Man-Ki 6D

Wong Chun-Kit 6D

Hong Kong Island Outstanding Students Award
Certificate of Merit in Senior Section (Hong Kong Island School Heads Association)

Award winner:
Leung Hau-Ying 6D

3495868254087088.JPG
3626381580240497.JPG

Catholic Diocese of Hong Kong
School Education Award of Religion

Award winner:
Ng Sin-Kan 6D
Wong Chun-Kit 6D

68th Speech Festival 2016-2017 (Hong Kong Schools Music and Speech Association)

Award winner:
3rd place: Lui Lap-Bon 5D
Merit: Tai Po Yee 4C
Proficiency Certificate:
Chunk Gee Yin 3C

CMS_0069.JPG

English Builder Outstanding Achievement Award (Wiseman Education)

Level 1

Top 1 Ma Ka-Ho, Donald 4C

Top 2 Tai Po-Yee , Bonnie 4C

Top 3 Chow Lok-Yin 4C

Level 2

Top 1 Chow Ka-Chun 5D

Top 2 Lui Lap-Bon, Joseb 5D

Top 3 Tam Ho-Yi, Kitty 5D

Outstanding performance

Yuen Yiu-Kwan 5D

Fok Chun-Ip 5D

Leung Kam Wing 5C 

Kwok Man Ting 5D

Po Long Ting 5C

CMS_0070.JPG

68th Speech Festival 2016 (Hong Kong Schools Music and Speech Association

Proficiency Certificate
Lam Yin Ting 1B Hui Tung-Yuk, Tommy 2B
Chu Kwai-Yan 2B Chunk Gee Yin 3C
Yau Sim-Leung 3C Tang Nga Wing 3C
Yuen Yuk-Wo 4C Chan Po-Ka 5A
Ki Lok-Hang 6C Tam Ka-Ho 6D
Merit:
Kei Wing-Laam 1B Leung Ming-Chiu 4C
Cheng Tsz-Yan 4C Liu Ziqing 4C
Ng Tsz-Yan 5D Cheng Kin-Yat

CMS_0072.JPG
擷取.PNG

The 2nd Cantonese Speech Contest For Non-Chinese Speaking Secondary Students (The University of Hong Kong)

Certificate of Appreciation:
Tsui Pui Yin Stepheni 1B
Ngh Sean 1B

Upward Mobility Scholarship (The Hong Kong Council of Social Service)

Yuen Yiu-Kwan 5D
Zhong Zheng 5D
Cheng Tsz Yan  4C

1485135523_23012017091340-0002.jpg
CMS_0074.JPG

I-Learner

The best class of school
1B 3B 4C
Winner
Wun Ka-Yu 1B Poon Man-Hin 3B
Leung Ho-Yin 3C

Catholic Church Lenten Campaign

2nd Runner-up:
So Hiu-Ching 3C

lent2016-logo-fin-h-rgb.jpg
lent2016-logo-fin-h-rgb.jpg

Lenten Chaitable Shool Award (Catholic Church Lenten Campaign)

Prize

World Class Tests (World Class Arena)

Adward winner:
Cheng Ho-Wai 3C Chan Tak-Yeung 3C
Uloli Harvey 3C Yau Sim-Leung 3C

photo.jpg
2.PNG

My Relationship with The Belt and Road Initiative

Award winner:
Yuen Yiu-Kwan 5D
Fok Chun-Ip 5D
Chink Tsz-Hin 5D

The 12th Innovative Science Contest
(Junior Group)

Award winner:
Tang Nga-Wing 3C
Cheng Ho-Wai 3C
Yau Sim-Leung 3C

Test Tubes
6392762436894682.JPG

Outstanding Student Athlete Award(A.S. Watson Group)

Winner:
Tsang Man-Ki 6D

8th Hong Kong Inter-School Dragon Boat Championships

Second Runner-up
To Kai-Ho 1A  So Ka-Nam, Canaan
Choy Tsz-Yu  4A Wong Kan-Cheong 4B
Chan Wing-Hong 4B Lee Ho-Kwong 5A
Hui Wai-Man 5B Kwok Wai-Hin 5B
Kwok Wing-Hang 5B Wong Kwan-Kiu 5B
Chung Lau-Wai 5C Yuen Edison
Liu Ho-Lun 5D Ng Yan-On 6A

CMS_0080.JPG
AAiSS_v3_website1B_upload.jpg

The 9th Arts Ambassadors(The Hong Kong Arts Development Council)

Shiu Yioki James 5A
Chan Po-Ka 5A

2016/17 Stylish Stage: Find Your Body Through Music Hip Hop / Jazz Dance in Practice Project (Leisure and Cultural Services Department)

Leung Hui-Wing 5A Wong Lap-Hang 5A
Leung Kam-Wing 5C Wong Chun-Kin, James 5C
Chow Ka-Chun 5D Kwok Man-Ting 5D 
Ng Tsz-Yan 5D Yuen Yiu-Kwan 5D

19554258_1578383848894984_2581504413492111255_n.jpg
video camera conference

The 10th Hkqaa “My Dream Home" Writing, Photo, Micro Film, Drawing and Poster Design Contest (Hong Kong Quality Assurance Agency)

Leung Yu-King 4C

For more information on our courses, rates and availability, feel free to contact us.

Button